Muzeum Martyrologii w Słońsku
Słońsk (do 1945 roku Sonnenburg) to miejscowość kryjąca w sobie także niezwykłą, wielowiekową historię. Niezwykle istotnym rozdziałem w historii Słońska są dzieje ciężkiego więzienia i obozu koncentracyjnego. W okresie Republiki Weimarskiej więzienie sonnenburskie stało się miejscem odosobnienia dla wielu działaczy politycznych. Po dojściu do władzy Hitlera cieszące się złą sławą miejsce zaczęło funkcjonować jako pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny, do którego kierowano przeciwników politycznych reżimu nazistowskiego. Więźniowie byli maltretowani fizycznie i psychicznie. Jednym z najbardziej znanych więźniów był Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, opozycjonista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Po ponad roku funkcjonowania zamknięto obóz koncentracyjny, ale natychmiast powołano ciężkie więzienie, które przez kolejne lata było miejscem kaźni i cierpienia przeciwników reżimu nazistowskiego. Do najbardziej dramatycznych wydarzeń doszło w nocy z 30 na 31 stycznia 1945 roku, kiedy to wymordowano 819 więźniów różnej narodowości.
W 1973 roku władze Słońska wraz z mieszkańcami postanowiły upamiętnić ofiary popełnionych zbrodni, a wyrazem tego było powstanie muzeum i pomnika. Otwarcie Muzeum Martyrologii w Słońsku nastąpiło 28 września 1974 roku.
Po niemal trzydziestu latach funkcjonowania Muzeum wystawa wymagała zmiany a nadto budynek potrzebował generalnego remontu. Dzięki współpracy polsko – niemieckiej powstał projekt „Modernizacja budynku Muzeum Martyrologii w Słońsku wraz z zagospodarowaniem terenu przy muzeum”, dla którego udało się pozyskać środki z programu Europejska Współpraca Terytorialna – program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska – Brandenburgia 2007-2013. Partnerem Gminy Słońsk w tym projekcie było Muzeum Seelower Hoehen z Seelow.